Vředová choroba

Vředová choroba gastroduodena (tj. žaludku a dvanáctníku) a její komplikace patří mezi nejčastější problematiku současné gastroenterologie. Vředovou chorobou je ohroženo asi 10% populace a komplikace neléčené vředové choroby mohou být i život ohrožující.

 

Nejprve je nutné osvětlit si pojem žaludečního a dvanáctníkového vředu. Vřed je defekt sliznice, který dosahuje do větší hloubky než je lamina muscularis musocae (tj. do podslizničního vaziva a hlouběji). Mělčí defekty sliznice se označují jako eroze.

 

Gastroduodenální vředy, jak již bylo řečeno výše, rozdělujeme na vředy žaludku a vředy dvanáctníku, kromě toho rozlišujeme vředy akutní a chronické. Nebezpečnou formou je maligní vřed, což je ve skutečnosti exulcerovaný zhoubný tumor žaludku, který vřed napodobuje (asi 4-5% žaludečních  vředů). U dvanáctníkových vředů toto riziko prakticky neexistuje.

 

Výskyt vředů je zvýšený u některých chorob a charakteristických stavů jako je například cirhóza jaterní, chronické selhávání ledvin, pacienti po transplantacích a u CHOPN.

 

Podrobnější informace naleznete zde:

 

Příčiny vředové choroby

Projevy vředové choroby

Komplikace vředové choroby

Diagnostika vředové choroby

Léčba vředové choroby