Projevy vředové choroby

Existují jisté odlišnosti charakteristických obtíží při žaludečním a duodenálním vředu. Tyto odlišnosti jsou dány zejména vlivem kyseliny chlorovodíkové na vznik a růst vředu.

 

Dvanáctníkový vřed se projevuje typickou bolestí v epigastriu (nadbřišek), která se objevuje nalačno, zejména budí ve spánku v brzkých ranních hodinách. Po příjmu potravy dochází ke zvýšení pH v dvanáctníku (alkalizující efekt žluči a pankreatické šťávy) a bolesti ustávají.

 

Žaludeční vřed naopak způsobuje bolest po jídle, protože dochází k nadprodukci kyseliny chlorovodíkové. Bolest se zmírňuje nalačno kvůli nižší tvorbě kyseliny.

 

 

Vředová bolest bývá sice nejčastěji popisována v epigastriu, může se však vyskytovat i kolem pupku a v pravém podžebří, poměrně zrádné je méně časté vystřelování bolesti do zad. U dlouhodobě neléčených vředů se může objevit nechutenství s úbytkem na váze a zvracení.

 

Zcela zvláště je nutno zmínit příznaky komplikací vředové choroby jako je krvácení, perforace vředu, penetrace a gastric outlet syndrom. Je jim ostatně věnován zvláštní text.