Hypetrofická pylorostenóza

Hypertrofická pylorostenóza je vrozený defekt trávící trubice, který se projeví již u novorozence a je jednou z nejčastějších chirurgických indikací v tomto věku. Vyskytuje se asi u cca u 8 dětí z tisíce, je 5x častější u chlapců než u dívek.

 

Příčiny

Jedná se o vrozenou hypertrofii svaloviny pyloru, která se současným edémem (otokem) sliznice vede k mechanické obstrukci výtokové části žaludku. Přesná příčina je nejasná, ale může jít o nedostatek enzymu NO syntázy v tkáni pyloru.

 

Pozn: Pylorostenóza se může objevit i u dospělých, zde jde však o důsledek zúžení pylorického kanálu u žaludečních tumorů, gastroduodenálních vředů a v rámci hojivých procesů s fibrotizací.

 

 

Projevy

Začínají do 4 týdnů života, typické je projektilové zvracení (zvracení obloukem), které se objeví krátce po jídle. Zvratky neobsahují žlučové šťávy, ale někdy mohou obsahovat krev. Chuť k jídlu přetrvává, nicméně se prohlubuje dehydratace, podvýživa a rozvrat vnitřního prostředí (hypochloremická alkalóza), které bez léčby vedou ke smrti dítěte.

 

 

Diagnostika

Diagnostika je spíše v rukou dětských lékařů – důležitá je informace o projektilovém zvracení, při fyzikálním vyšetření pohmatem lze někdy nahmatat zvětšený pylorus jako rezistenci velikosti třešně (olivy) v nadbřišku vpravo od podélné středové osy. Ze zobrazovacích metod se nejčastěji provádí nezatěžující ultrazvuk břicha.

 

 

Terapie

Jedinou účinnou terapeutickou možností je pyloromotomie s protětím svaloviny pyloru. Po operaci dochází k rychlému vymizení obtíží.