Poléková ezofagitida
Pill-induced ezofagitida (poléková ezofagitida) patří mezi záněty jícnu způsobené léčivy. Řada léků působí agresivně na sliznici jícnu za předpokladu, že delší dobu zůstávají v kontaktu s konkrétní oblastí sliznice. Na podkladě kaustického (kyselost či zásaditost) nebo přímého cytotoxického působení na buňky jícnu pak vznikají defekty různého rozsahu.
Příčiny
Vyšší riziko mají pacienti, kteří užívají léky vleže, a nedostatečně je zapíjejí vodou. Zvýšená četnost poškození jícnu lékovými tabletami existuje u nemocných s dysmotilitními poruchami (např. achalasie), stenózami (komplikace refluxní choroby, tumory jícnu) a s eozinofilní ezofagitidou. Mezi nejrizikovější léčiva patří antibiotika (zejména tetracykliny), nesteroidní antirevmatika, preparáty kalia (kalnormin, KCl) a bisfosfonáty. Kromě potenciální chemické agresivity léku je nutno mít na paměti i velikost tablety, větší tablety zvyšují riziko "zaseknutí se" léku.
Projevy
V klinickém obrazu bývá typická bolest na hrudi a dysfágie (poruchy polykání) vzniklá do několika hodin po užití léků a přetrvávající po několik dnů. Ze závažných komplikací byly popisovány perforace, tvorba striktur, krvácení.
Diagnostika
Kromě anamnézy se zaměřením na obtíže a na informace o užívaných lécích má největší význam ezofagogastroskopie. Endoskopický obraz může být značně pestrý - od povrchových erozí až po rozsáhlé jícnové vředy a stenózy. U těžších forem může být nález zaměněn za maligní tumor a jsou nutné odběry biopsií.
Léčba
Základem léčby je zabránit dalšímu poškození důslednou prevencí (omezení rizikových léčiv, zapíjení tablet tekutinami, užívání léků spíše vsedě a ne vleže), jinak se lehká poškození hojí samovolně. K urychlení hojení lze někdy dočasně podávat blokátory protonové pumpy k eliminaci vlivu případné refluxní choroby. Komplikace se řeší endoskopicky (stenózy) a-nebo chirurgicky (perforace). Za předpokladu, že zhoršená pasáž tablet je způsobena další chorobou (viz. příčiny), je nutné řešit i tuto chorobu.