Příprava ke kolonoskopii
Vysazení některých léků
Po konzultaci s ošetřujícím lékařem by měly být s předstihem vysazeny antikoagulační preparáty jako je warfarin, pradaxa a xarelto, v případě nutnosti se nahrazují injekčním nízkomolekulárním heparinem. Diagnostická kolonoskopie může být sice provedena i u pacienta s plnou antikoagulací, ovšem při nálezu výraznější patologie nelze provádět žádné větší zákroky pro riziko krvácení. Stejně tak se s předstihem 10-14 dnů vysazují preparáty železa. Zabarvují totiž sliznici střeva dočerna a tím narušují viditelnost. Opět zdůrazňuji, že o vysazení konkrétních léků se musí pacient poradit s lékařem.
Správná dietní příprava
V období 7 dnů před kolonoskopií se doporučuje bezezbytková strava a naopak se nedoporučuje mák, kmín a další potraviny obsahující zrníčka a slupky. Den před kolonoskopií je možno lehce posnídat (ideálně bílý jogurt bez ovoce) a k obědu si vzít cezený (!) vývar. Od té doby jsou povolené již jen bezbarvé tekutiny.
Dostatek tekutin
V den před kolonoskopií až do vlastního zákroku je nutno vypít dostatek tekutin, pomůže to očistě střev. Celkově se doporučuje vypít přes 4-5 litrů tekutin. Zdá se to sice hodně, ale výsledku vyšetření to hodně pomůže.
Vypití prázdnícího roztoku
Prázdnící přípravky speciální projímadla, která mají očistit střeva od stolice. Existuje více druhů těchto přípravků, asi nejpoužívanější jsou fosfátové sole, přípravky na bázi makrogolu (preparáty Fortrans, Moviprep) a kombinace pikosulfátu sodného s citrátem (preparát Picoprep). Někdy se využívá i síran hořečnatý (MgSO4), ten je však považován za ne zcela vyhovující. Roztoky se většinou pijí 2x, doba užití závisí na doporučení konkrétního lékaře. Poměrně dobrého efektu dosáhneme při vypití prvního roztoku v 17:00 den před kolonoskopií a druhého asi 4-5 hodin před časem zákroku (tzv. dělená příprava).
Jaký druh prázdnícího roztoku zvolíme je relativně jedno – Picoprep lépe chutná, fosfátové sole by se neměly dávat pacientům s vážnějšími srdečními chorobami s rizikem srdečního selhání, pacientů se selháváním ledvin a nemocným s akutními střevními záněty. Plná dávka Fortransu (4 sáčky) se rozpouští dohromady ve 4 litrech tekutiny, které se musí před kolonoskopií vypít, což může pacientům vadit. Na druhou stranu je ale pravda, že i když se ostatní prázdnící přípravky rozpouští jen v malém množství vody (a vypijí), pak je stejně nutné oněch celkových požadovaných 4-5 litrů dopít dodatečně.
Pozn: Zajištění odvozu – Provádí-li se kolonoskopie ambulantně, je vhodné mít zajištěný odvoz po vlastním vyšetření, neboť po aplikaci tlumící injekce bývá člověk ospalý a má na 24 hodin zakázáno řídit motorové vozidlo.
Zde si můžete prohlédnout a stáhnout ucelený návod k přípravě na kolonoskopii: