Karcinom žlučníku
Karcinom žlučníku je 5. nejčastější malignita trávicího traktu. Relativně vyšší incidence je v některých zemích Jižní Ameriky. Většinou se objevuje u jedinců starších 65 let věku a je 3x častější u žen než u mužů.
Pozn: Histologicky je nečastější malignitou žlučníku adenokarcinom, méně častý je dlaždicobuněčný karcinom a karcinom z ovískových buněk. Z mezenchymálních maligních tumorů jsou přítomny zejména sarkomy.
Příčiny
Kromě určitých genetických předpokladů se uvažuje vztah mezi karcinomem žlučníku a žlučovými kameny. Předpokládá se chronické dráždění stěny žlučníku (včetně možného prokarcinogenního vlivu žlučových kyselin) a možný vliv bakteriální infekce konkrementů. Důležitou predispozicí je zřejmě desítky let trvající cholecystolithiáza. Nutno dodat, že teoretická možnost vzniku karcinomu není indikací k cholecystektomii u bezpříznakového jedince se žlučovými kameny. Vyšší incidence karcinomu žlučníku byla popisována u kalcifikace stěny žlučníku, u tzv. porcelánového žlučníku.
Invazivní karcinom žlučníku zřejmě vzniká cestou postupné dysplázie a stádia karcinomu in situ, což může trvat 10-15 let. Ve žlučníku byly popsány případy skvamózní a intestinální metaplázie, jejich maligní potenciál je nicméně nejistý.
Nepřítomnost silné lamina muscularis propria znamená časnou invazi tumoru do okolí a snadnou diseminaci lymfatickými a krevními cévami.
Projevy
Časné formy karcinomu žlučníku mohou být zcela bezpříznakové, jindy se objevují nespecifické dyspeptické obtíže a obtíže imitující projevy žlučových kamenů. Pokročilejší tumory mohou způsobit obstrukční ikterus, hepatomegálii, úbytek na váze, ascites a další příznaky generalizace.
Diagnostika
Masa tumoru může být hmatná palpačně, v krevních náběrech můžeme najít v některých případech elevaci obstrukčních markerů (ALP, GMT, bilirubin), nespecificky mohou být elevovány tumor markery (CEA, CA 19-9). Ze zobrazovacích metod se nejčastěji využívá ultrazvuk, CT vyšetření břicha a případně magnetická rezonance.
TNM klasifikace
T1: Tumor neproniká muscularis propria
T2: Tumor proniká pod muscularis propria
T3: Tumor proniká serózou, nebo prorůstá do jater, nebo do jednoho jiného blízkého orgánu
T4: Tumor invaduje do portální žíly nebo arteria hepatica, nebo proniká do dvou a více okolních orgánů.
N1: Přítomny metastázy okolo ductus cystikus, společného žlučovodu, hepatické arterie a portální žíly
N2: Metastázy do uzlin periaortálních, perikaválních, celiakálních apod.
M0: Nepřítomny vzdálené metastázy
M1: Přítomny vzdálené metastázy
Terapie
Jedinou kurativní možností je chirurgický zákrok, který může být různě radikální. Za předpokladu, že je podezření na nediseminovaný tumor žlučníku, je vhodná laparotomická cholecystektomie s odstraněním žlučníku včetně serózy a vaziva mezi žlučníkem a játry. Za předpokladu, že okraje resekce jsou čisté a zjištěný tumor byl ve stádiu T1 (nepronikal do lamina muscularis propria), lze považovat zákrok za kurativní.
V opačném případě se doporučuje provést resekce laloku 4 a 5 a lokální disekce lymfatických uzlin.
Z paliativních možností se provádí endoskopická a-nebo perkutánní dekomprese a zajištění odtoku žluči. Chemoterapie a radioterapie nemají výrazný efekt na průběh nemoci.