Dumping syndrom
Dumping syndrom patří mezi poruchy žaludečního vyprazdňování a je častou poruchou po chirurgických operacích žaludku. Vyskytuje se u cca 20% pacientů po gastrektomiích.
Princip
Ke vzniku syndromu vede více faktorů – snížená kapacita žaludku, narušení řízeného vyprazdňování ztrátou pylorického svěrače, ztráta dvanáctníkového feedbacku při vytvoření gastrojejunoanastomózy.
Projevy
Časný dumping syndrom vzniká asi 30 minut po jídle a je důsledkem urychleného vyprázdnění žaludku a náplň střeva hypertonickou tekutinou. To vede k nasávání tekutiny do dutiny střeva a vyloučením vasoaktivních substancí se vznikem příznaků jako je vertigo, pocení, zarudnutí a palpitace (bušení srdce).
Pozdní dumping syndrom vzniká za asi 2-3 hodiny po jídle. Základním projevem je reaktivní hypoglykémie a její příznaky (slabost, pocení a třes rukou). Hypoglykémie vzniká jako reakce na hyperinzulinemii, která je důsledkem zvýšené nálože sacharidů.
Diagnostika
Diagnózu lze určit na základě klinických příznaků u pacienta po operaci v žaludku v anamnéze. Scintigrafie žaludečního vyprazdňování i pasáž kontrastní látky žaludkem ukazují zrychlené vyprazdňování.
Terapie
Cílem terapie je zpomalení průchodu stravy žaludkem. Doporučují se menší množství stravy podávané vícekrát denně. Potrava by neměla být bohatá na jednoduché sacharidy. Ke zpomalení vyprazdňování zbytku žaludku se podávají analoga somatostatinu (oktreotid).