Crohnova nemoc

Crohnova nemoc je chronická zánětlivá choroba trávicího traktu charakteristická fokálním, asymetrickým a transmurálním zánětem. Postižena může být kterákoliv část trávicí trubice a jak již bylo předestřeno – zánět postihuje celou stěnu postiženého úseku (transmurální), což z dlouhodobého hlediska vede ke komplikacím jako jsou stenózy a píštěle.

 

Incidence Crohnovy nemoci je ve vyspělých státech cca 6 případů na 100,000 obyvatel za rok a prevalence až 100 na 100,000 obyvatel. Choroba může vzniknout prakticky v jakémkoliv věku, je ovšem oproti ulcerózní kolitidě vzácnější v dětském věku. Typickým věkem prvních projevů jsou období 15-25 let a 55-65 let věku.

 

Průběh Crohnovy choroby může být různý, závisí na konkrétní formě (lokalizaci, tíži postižení) trávicí trubice. Obecně řečeno Crohnova nemoc jen lehce zvyšuje mortalitu, ale na druhou stranu velmi výrazně zhoršuje kvalitu života. Formy vedoucí k fibrotizaci postiženého úseku a obecně terminální ileitida a ileocékální forma s sebou nesou zvýšené riziko nutnosti chirurgického zákroku.Těžší a komplikovanější průběh mívá Crohnova nemoc vzniklá v dětském věku, nemoc s přítomnou perianální složkou a nemoc u kuřáků.

 

Příčiny Crohnovy nemoci

Formy Crohnovy nemoci

Diagnostika Crohnovy nemoci

Léčba Chrohnovy nemoci