Chirurgie IBD

Chirurgické řešení IBD je většinou řešením akutních stavů, nebo stavů při neúčinnosti konzervativní terapie. Zcela jistě však má místo v managementu pacientů s Crohnovou chorobou i ulcerózní kolitidou. Obecně řečeno je důležité správné načasování chirurgického zákroku, který by neměl být u daného pacienta proveden ani "příliš brzo, ani příliš pozdě".

 

Crohnova nemoc

Nenabízí definitivní řešení a většinou existuje nutnost opakovaných výkonů. Zcela zásadním parametrem je délka zachovaného tenkého střeva.

 

Indikace

1. Selhání konzervativní léčby

2. Obstrukce při jizevnaté stenóze

3. Septické komplikace - absces, píštěle

4. Nezastavitelné krvácení

5. Karcinom v terénu IBD

6. Růstová retardace

7. Fulminantní průběh kolitidy (toxické megakolon)

 

Typy zákroků

 

1. Strikturoplastiky - Cílem je řešit jizevnaté stenózy. Klasickým zákrokem je podélné protětí v místě stenózy a příčné sešití se zvětšením průsvitu lumen.

 

2. Resekce - Resekční operace znamenají ztrátu úseku tenkého, či tlustého střeva s vytvořením anastomózy end-to-end nebo end-to-side.

 

3. Kolostomie a ileostomie - V akutních stavech může jít o dočasné řešení (odlehčovací stomie), jinak může být i řešením trvalým. Vytvoření ileoanálního pouche je u Crohnovy nemoci nevhodné pro častý výskyt komplikací a mnohými chirurgy je Crohnova nemoc považována za kontraindikaci ileoanálního pouche.

 

 

Ulcerózní kolitida

Chirurgické řešení ulcerózní kolitidy může být provedeno u akutních situací, nebo u konzervativní terapií neovlivnitelný průběh choroby. Narozdíl od Crohnovy nemoci lze chirurgické řešení (totální kolektomie) považovat za kurativní.

 

Indikace

1. Selhání medikamentózní terapie

2. Fulminantní kolitida

3. Karcinom v terénu IBD, výskyt DALM (Dysplasia-Associated Lesions of the Mucosa)

4. Růstová retardace

5. Neřešitelné krvácení, abscesy, perforace

6. Těžké extraintestinální manifestace

 

Typy zákroků

 

1. Akutní operace - V akutním stavu se provádí kolektomie s ileostomií a uchováním rektosigmoideálního pahýlu. Po zlepšení stavu lze pak stomii zanořit a vytvořit anastomózu.

 

2. Elektivní zákroky - Mezi elektivně prováděné zákroky patří subtotální kolektomie s vytvořením ileoanálního pouche, kolektomie s ileorektální anastomózou a totální proktokolektomie.