Diverzní kolitida

Diverzní kolitida je chronické zánětlivé onemocnění tlustého střeva, které se objeví po chirurgických zákrocích spojených se zaslepením části úseku střeva. Typicky se jedná o důsledek Hartmannovy operace s ponecháním zaslepeného pahýlu rekta a současnou kolostomií.

 

Příčiny

Nejsou zcela vysvětlené, nicméně se předpokládá, že jde o důsledek absence mastných kyselin s krátkým řetězcem, které slouží jako živiny kolonocytů, což snižuje jejich regenerační a proliferační schopnost.

 

 

Projevy

Diverzní kolitida se většinou neprojevuje, jindy vyvolává příznaky jako je hlenový nebo krvavý výtok, křeče břicha a bolesti konečníku.

 

 

Diagnostika

Na diverzní kolitidu je nutno pomýšlet u pacientů po výše zmíněných chirurgických zákrocích. Diagnózu učiníme endoskopicky, sliznice bývá edematózní, cévní kresba je setřelá, mohou být přítomné eroze. S postupem času se mohou tvořit zánětlivé polypy a stenózy, nicméně rozsáhlé vředy jsou spíše raritní.

 

 

Léčba

Terapie lehkých asymptomatických forem není nutná, u těžších případů byla s úspěchem použita klyzmata obsahující roztok mastných kyselin.