Projevy celiakie
Celiakie je relativně častým imunopatologickým onemocněním, které je způsobeno přecitlivělostí na bílkovinnou složku obilných zrn, na lepek. Odhaduje se, že v České republice se tato nemoc vyskytuje asi u 1 člověka z 200-250. Vzhledem k mnohdy mírným, či nulovým příznakům zůstává často nerozpoznána. Poměr výskytu ženy : mužům je asi 2:1, ale na druhou stranu se u mužů o něco častěji vyskytují těžší formy nemoci.
Typy celiakie
Z hlediska přítomnosti příznaků a dalších známek nemoci rozlišujeme tři hlavní formy celiakie.
Manifestní forma
Nacházíme u ní klasické příznaky (viz. níže) + jsou pozitivní sérologická vyšetření na protilátky anti-EMA a anti-tTG+ je přítomný zánět sliznice tenkého střeva
Tichá „silent“ forma
Nejsou vyjádřené příznaky x Jsou přítomné protilátky v krvi a je přítomen i zánět sliznice tenkého střeva
Latentní forma
Jsou pouze pozitivní protilátky, ale nejsou patrné příznaky a sliznice tenkého střeva je normální.
Příznaky
Konkrétní příznaky dělíme u manifestní celiakie na gastrointestinální, tj. přímo související s trávícím traktem a non-gastrointestinální, tj. příznaky související s jinými orgánovými soustavami.
Zejména u dětí se objevují průjmy, začínají v době ukončení kojení a nasazování potravin obsahujících lepek do výživy. Kromě průjmů se objevuje výškové a váhové neprospívání. poměrně často bývají přítomny bolesti a křeče břicha.
U starších jedinců mohou průjmy ustat, někdy bývá popisována i paradoxní zácpa. Celiakie se nicméně projevuje druhotnými komplikacemi, zejména důsledky poruchy vstřebávání různých sloučenin. Porucha vstřebávání železa vede ke vzniku chudokrevnosti, která některé jedince doprovází celý život až do diagnózy a nasazení bezlepkové diety. Nedostatek vitaminů skupiny B může mít více příznaků, udávají se například bolavé koutky úst, záněty jazyka, únava apod. Nedostatek vitaminu B12 nadále zhoršuje chudokrevnost. Nedostatek vápníku a případně zhoršený příjem vitaminu D ovlivňuje metabolizmus kostí a může vyvolat předčasnou osteoporózu. Malabsorpce tuků je spojena s objemnou, páchnoucí a nažloutlou stolicí a souběžně vede ke zhoršení vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E. K). U velmi vážných forem celiakie můžeme pozorovat i výrazné snížení vstřebávání bílkovin, což může ve výjimečných případech vyvolat hypoalbuminemické otoky končetin a ascites (voda v břiše). U žen s neléčenou celiakií jsou pozorovány poruchy menstruace, kromě toho mívají sníženou plodnost.
Shrnutí:
Malabsorpce železa – vzniká sideropenická anemie
Malabsorpce vitaminů skupiny B – chudokrevnost, bolavé koutky úst, záněty jazyka apod.
Malabsorpce vápníku a vitaminu D – osteoporóza, lomivost kostí
Malabsorpce bílkovin – snížené množství bílkovin v krvi, narušená imunita, otoky, ascites
Malabsorpce tuků – objemné páchnoucí žlutavé stolice
Amenorea, neplodnost u žen
Duhringova herpetiformní dermatitida
Zcela speciální formou projevu celiakie je Duhringova herpetiformní dermatitida. Může doprovázet střevní projevy, nebo existovat samostatně. Znovu opakuji, že je považována za formu a nikoliv komplikaci celiakie.
Je způsobena reakcí autoprotilátek proti epidermální (kožní) tkáňové transglutamináze. Podráždění kůže se, jak napovídá název, projeví výsevem zarudlého svědivého ekzému s drobnými puchýřky. Nejvíce postiženy bývají lokty, kolena, hýždě, obličej, krk a trup. Diagnóza se stanoví klasicky sérologickým potvrzením protilátek anti-EMA a anti-tTG (viz. diagnostika celiakie) a biopsií z kožního ložiska. Vyšetření začátku tenkého střeva – dvanáctníku – pomocí endoskopického přístroje (gastroskopie) s odběrem slizničních vzorků se doporučuje taktéž, neboť je cenné zhodnotit tíži postižení střevní sliznice. Léčba je klasická – bezlepková dieta, která vede do několika týdnů k vymizení obtíží. V akutní fázi se podávají léky ze skupiny sulfonů (dapson).