Diagnostika celiakie

Diagnostiku celiakie je nutné provést před nasazením bezlepkové diety. Nasazení diety bez stanovené diagnózy celiakie není doporučený postup!

 

 

Anamnéza a fyzikální vyšetření

Nejdůležitější je rodinná anamnéza (celiakie, autoimunitní choroby v rodině), osobní anamnéza (trávící obtíže, průjmy, neprospívání, nízká váha, nesnášenlivost mléka, problémy s menstruací a otěhotněním u žen apod). Z fyzikálního vyšetření hodnocení habitu a výskytu kožních eflorescencí (Duhringova herpetiformní dermatitida).

 

 

Orientační laboratorní vyšetření

Z krevních náběrů může mít význam sedimentace a CRP (zvýšené?), hladina železa (snížená?), parametry výživy – albumin a celková bílkovina (snížené?), a hemoglobin (anémie?).

 

 

Sérologické vyšetření

Vyšetření přítomnosti protilátek je základem v moderní diagnostice celiakie. Existuje několik typů zjišťovaných protilátek. Tradičně byly odebírány antigliadinové protilátky, ty jsou však v současnosti považovány za zastaralé a jejich odběr se nedoporučuje. Doporučena je kombinace protilátek proti endomysiu (IgA-anti-EMA), což jsou IgA protilátky proti tkáni hladkých svalů a protilátek proti tkáňové transglutaminase (IgA-anti-tTG).

 

Pozn: U některých pacientů s celiakií existuje deficit celkového IgA a v takovém případě vyjde hladina IgA-anti-EMA + IgA-anti-tTG falešně negativní. Proto nutno nabrat i celkovou koncentraci IgA a v případě deficitu doplnit protilátky IgG-anti-tTG.

 

HLA typizace

Běžně se neprovádí, rizikové jsou zejména HLA DQ2 a HLA DQ8 typy.

 

 

Endoskopické vyšetření

Je doporučené provést endoskopii až při pozitivitě protilátek nebo výjimečně při jejich negativitě, ale velmi suspektních příznacích. Základem je ezofagogastroskopie se zhodnocením sliznice dvanáctníku a odběrem 4-5 bioptických vzorků k histologickému vyšetření.

 

Makroskopicky je sliznice duodena vyhlazená, klky bývají atrofické, objevuje se charakteristické políčkování.

 

V histologii se uplatňuje tzv. Marshova klasifikace – hodnotí se buněčnost, krypty a klky

Typ I. – infiltrace lymfocyty

Typ II. – hyperplasie krypt

Typ III. – hyperplasie krypt + atrofie klků

 

 

Zobrazovací metody

Slouží spíše při diagnostice komplikací, vylučování lymfomu, ulcerózní jejunitidy apod. – UZ břicha (zaměření na tenké střevo), CT  břicha, CT-enteroklýza apod.

 

 

 

Závěr: Postup diagnostiky by měl být takovýto: podezření (anamnéza, fyz. vyšetření, běžná laboratoř) –> náběr IgA-anti-EMA + IgA-anti-tTG + celkové IgA –> při nízkém celkovém IgA doplnit IgG-anti-tTG –> při pozitivní sérologii gastroskopie s 4-5 biopsiemi z distálního duodena –> při pozitivním nálezu bezlepková dieta