Anorektální absces

Anorektální absces představuje akutní projev hnisavých infekcí této anatomické oblasti a znamená ložisko neodtékajícího hnisu.

 

Příčiny

Příčinou je většinou infekce análních žláz, ke které může dojít při poranění análního kanálu tuhou stolicí, nebo cizím tělesem. Nejčastějšími bakteriálními původci je escherichia coli a enterokoky. Vyšší riziko infekčního zánětu konečníku je u Crohnovy choroby a u maligních onemocnění (např. anální karcinom).

 

 

Projevy

Dochází k postupnému rozvoji bolestí v oblasti konečníku. Bolest se zhoršuje při sezení a při odchodu stolice. Z celkových příznaků se objevuje slabost a horečky.

 

 

Diagnostika

již na pohmat a pohled anální oblasti většinou objevíme otok, zarudnutí a bolestivost. Ta ostatně může být tak silná, že je vyšetření nutné provést v celkové anestézii. V případě provalení abscesu a-nebo vytvoření píštěle objevíme hnisavý výtok. Absces může být lokalizován zobrazovacími metodami jako je CT nebo magnetická rezonance pánve.

 

 

Terapie

Absces v anorektální oblasti by měl být urychleně chirurgicky drénován s incizí a drenáž, v opačném případě hrozí anorektální nekrotizujícící infekce s vysokou úmrtností. Antibiotika by měla být podávána zejména u rizikových pacientů (infekční endokarditida, imunosuprese).