Anální fisura
Anální fisura (řitní trhlina) je bolestivá trhlina oblasti análního kanálu, která se nachází pod linea dentata (viz. obecná anatomie rekta). Většinou se nachází v oblasti střední čáry zadní stěny análního kanálu. Akutní trhliny jsou jasně ohraničené a mohou se vyhojit, v opačném případě se po 3 týdnech trvání hovoří o chronických trhlinách.
Příčiny
Svalová vlákna análního svěrače neposkytují svým uspořádáním dostatečnou oporu zadní stěně análního kanálu, a proto může dojít k vytvoření trhliny při průchodu tuhé stolice. Kromě toho bylo prokázáno, že lidé trpící řitními trhlinami mívají zvýšený klidový tlak v oblasti konečníkových svěračů, což může zhoršovat prokrvení análního kanálu a zvyšovat riziko vzniku trhliny.
Častější, či vícečetný výskyt análních fisur může být sdružen s chorobami jako jsou idiopatické střevní záněty (typicky Crohnova choroba), leukémie, HIV infekce a anální karcinom.
Projevy
Akutní trhlina se projevuje prudkou pálivou bolestí při defekaci, obvykle při odchodu tuhé stolice. Kromě toho nalézáme jasně červenou krev na povrchu stolice a na toaletním papíře.
Diagnostika
Trhlinka je viditelná pohledem na anální oblast při opatrném oddálení hýždí. Vyšetření konečníku prstem nebo anoskopie se důrazně nedoporučuje pro minimální přínos a velmi silnou bolestivost.
Terapie
Akutní trhliny se většinou vyhojí samovolně, ke zmírnění obtíží se doporučují změkčovače stolice (prevence zácpy s tuhou stolicí) a důsledná hygiena se sedacími koupelemi. Lokální anestetika mohou zmírnit obtíže, na druhou stranu prodlužují dobu hojení.
Chronické trhliny mají malou tendenci se samovolně vyhojit. K léčbě se užívají preparáty snižující tonus análního svěrače jako jsou lokálně podávané nitráty, dále pak léky ze skupiny blokátorů kalciových kanálů a dokonce i lokálně aplikovaný botulotoxin. Nejlepší výsledek má nicméně chirurgický zákrok, který spočívá v laterální sfinkterotomii vnitřního análního svěrače (LIS). Kromě toho lze v celkové nebo lokální anestézii provést anální dilataci, při které dojde k poranění a podráždění chronické trhliny, která se následně s vyšší pravděpodobností vyhojí.